Program działań i akcji edukacyjnych w gminie Chojna

Projekt „ekoMIESZKANIEC – ekoGMINA” to roczny program działań i akcji edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którego tematyka skupiona jest na zagadnieniach ochrony środowiska poprzez poprawną segregację odpadów, przeciwdziałanie ich powstawaniu oraz świadome decyzje konsumenckie. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano cykl bezpłatnych i otwartych dla mieszkańców wydarzeń, m.in.:

  • Tydzień Recyklingu
  • Rozsady za Elektroodpady
  • EKO PRZYSTANEK
  • Program działań dla szkół

Celem spotkań w ramach projektu „ekoMIESZKANIEC – ekoGMINA” jest zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do spotkań, kreatywnych warsztatów, wspólnych aktywności i konkursów, podczas których nie tylko każdy będzie mógł zdobyć sporo wiedzy, ale również ciekawie spędzić czas, porozmawiać o ekologicznych dobrych praktykach i codziennych mikro-nawykach dotyczących przeciwdziałania powstawaniu odpadów, w myśl zasady zasady 3R (REduce, REuse, REcycle): Ograniczaj, Używaj ponownie, Recyklinguj, a także świadomej konsumpcji oraz prawidłowej segregacji.

Wiedzę najlepiej przyswajamy poprzez działanie, dlatego projektom edukacyjnym, będą towarzyszyły warsztaty, zabawy i konkursy. Jesteśmy przekonani, że edukacja ekologiczna to ważny, ale i długotrwały proces.

TYDZIEŃ RECYKLINGU
17-21 marca 2025

TYDZIEŃ RECYKLINGU

Co się dzieje z odpadami z naszych domów? Czym są surowce i jak są odzyskiwane z naszych śmieci? Jak wygląda nowoczesny zakład przetwarzający odpady? Dlaczego przetwarzanie odpadów jest kosztowne?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas Tygodnia Recyklingu w zakładzie EKO-MYŚL w Dalsze. W dniach 17-21 marca z okazji Światowego Dnia Recyklingu, ustanowionego w 2018 roku, aby promować korzyści płynące z recyklingu, zapraszamy mieszkańców gminy do bezpłatnego zwiedzania instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w Dalsze.

Jak wziąć udział w zwiedzaniu?

Do zwiedzania zapraszamy mieszkańców 8 gmin z województwa zachodniopomorskiego, które realizują projekt „ekoMIESZKANIEC – ekoGMINA”: Boleszkowice, Chojna, Gryfino, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Przelewice, Pyrzyce oraz Trzcińsko-Zdrój.

Grupy zwiedzające będą liczyły maksymalnie 20 osób, dlatego ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy za pomocą formularza on-line. W formularzu należy podać gminę, miejscowość oraz dane kontaktowe, a następnie wybrać dzień i godzinę zwiedzania. Po obiekcie będzie oprowadzał przewodnik, który opowie, na czym polega funkcjonowanie zakładu. Dojazd na instalację każdy uczestnik realizuje we własnym zakresie.

Dostępne terminy zwiedzania
  • 17 marca godz. 11.00
  • 18 marca, godz. 11.00
  • 19 marca, godz. 14.00
  • 20 marca, godz. 11.00
  • 21 marca, godz. 14.00

Zgłoś udział w zwiedzaniu na wybrany dzień, kliknij i wypełnij:

ROZSADY ZA ELEKTROODPADY

ROZSADY ZA ELEKTROODPADY

Na pytania dotyczące tej szczególnej grupy wytwarzanych przez nas odpadów odpowiemy podczas wydarzenia “Rozsady za elektroodpady”. Będzie to doskonała okazja, aby porozmawiać o recyklingu elektroniki i urządzeń agd. Przede wszystkim jednak zapraszamy mieszkańców, aby na to wydarzenie  przynieśli ze sobą zużyty/niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny, który będzie można wymienić na cebulki kwiatowe oraz sadzonki roślin.

Szczegóły i daty podamy już wkrótce!

EKO PRZYSTANEK

EKO PRZYSTANEK – warsztaty, konkursy, zabawy

EKO PRZYSTANEK to plenerowe warsztaty rodzinne oraz konkursy i zabawy w duchu eko, organizowane podczas dużych gminnych przedsięwzięć. Wiedzę najlepiej przyswajamy poprzez działanie, dlatego spotkaniom edukacyjnym dotyczącym odpadów, świadomej konsumpcji oraz zmian klimatu, będą towarzyszyły warsztaty, zabawy i konkursy.

Na eko przystanku uczestnicy będą tworzyć, bawić się i poznawać zasady prawidłowego segregowania odpadów. Animatorzy będą pokazywać jak z różnych odpadów i materiałów własnoręcznie stworzyć nowe przedmioty – dać drugie życie odpadom. Spotkania na eko przystanku uczą świadomej konsumpcji i troski o środowisko.

Szczegóły i daty podamy już wkrótce!

PROGRAM DZIAŁAŃ DLA SZKÓŁ

PROGRAM DZIAŁAŃ DLA SZKÓŁ

„Zostań SuperBohaterem recyklingu!” program edukacyjny dla klas 4-6 SP

Segregacja odpadów to niełatwy temat, ale można o nim mówić przystępnie, praktycznie i ciekawie. W przypadku najmłodszych kluczem do sukcesu jest wspólna zabawa! Dlatego projekt to nie tylko spora porcja wiedzy na temat poprawnej segregacji odpadów, ale również zabawa, konkurs, zajęcia terenowe i zwiedzanie instalacji.

“EKO-LEKCJE”

W ramach projektu Fundacja opracowała zestaw materiałów edukacyjnych – “EKO-LEKCJE” obejmujący: scenariusz lekcji, kartę pracy z zadaniem, prezentację. Nauczyciele, którzy zgłoszą się do projektu, otrzymają elektroniczny pakiet materiałów do samodzielnego przeprowadzenia lekcji w swoich klasach.

Podaj dane szkoły i pobierz materiały edukacyjne: Pobierz “EKO-LEKCJE”

“EKO-HYMN”

Drugim elementem projektu edukacyjnego będzie konkurs “EKO-HYMN”, w ramach którego zapraszamy klasy, domu kultury, koła zainteresowań do przygotowania i wykonania piosenki o tematyce ekologicznej, związanej z ochroną przyrody, dbaniem o planetę. Przygotowaną piosenkę należy nagrać telefonem i przesłać do organizatorów. Na zgłoszenia klas czekamy do 11 kwietnia.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są on-line Formularz zgłoszeniowy “EKO-HYMN”.

Regulamin konkursu

ZWIEDZANIE INSTALACJI

Trzecim elementem programu będą zajęcia plenerowe w zakładzie przetwarzania odpadów połączone ze zwiedzaniem instalacji, na które zostaną zaproszone zwycięzcy projektu oraz najbardziej aktywne klasy szkolne.